En Düşük Fiyata En İyi Otel Alternatifleri

Yurt dışı seyahat yapacaksanız en iyi ve ucuz oteli bulmak için herkesin yaptığı gibi internetteki klasik otel rezervasyonu sitelerini gezip, fiyatları en düşükten yükseğe sıralayıp, fiyat ve sundukları hizmetler açısından en beğendiğiniz oteli böylece seçmiş olursunuz. Bu yazımızda sizlere bu yöntemden farklı olarak ucuz otel bulmanın farklı yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yurt dışı seyahatleriniz için en uygun fiyatlı oteli bulmanız için ilk seçeneğiniz, yukarıda anlattığımız gibi klasik bir rezervasyon sitesinden uygun fiyatlı yüksek puana sahip bir otel seçmenizdir. Bu yöntemi tercih edenler yazının geri kalanını okumak zorunda değiller. Okumaya devam edenlerle en ucuz ve uygun oteli bulmak için adım adım ilerlemeye devam edelim.

Otel Fiyatları Değişiklik Gösterir Mi?

Uçak bileti ararken tüm firmaların fiyatlarını gösteren siteleri kullanmaya artık oldukça alışmış durumdayız. En uygun fiyatlı uçak biletlerini farklı farklı kaynaklardan toplayarak gösteren bu siteler ucuz bilet bulmamızda çok işimize yaramakta, peki otel fiyatları da bu şekilde siteden siteye değişiklik gösterebilir mi? Şu şekilde düşünmeliyiz şuana kadar gittiğiniz bir otelde lobide bulunan otel liste fiyatını ödediğiniz olmamıştır. Otel fiyatları, uçak bileti fiyatlarından kat kat fazla değişkenlik gösterebilirken aynı zamanda anlık durumlara bağlı olarak pazarlığa açıktır.

Online otel rezervasyonu yapan siteler otel ücretlerinden yaklaşık %10-%30 komisyon almaktadır, bu otel rezervasyonu yapan sitelerde bile aynı otel odasının ücreti için önemli farklılıklar oluşabilir anlamına gelmektedir.

Birçok otel rezervasyon sitesi ve bazı büyük otellerin kendine ait web siteleri sizlere en iyi fiyat garantisi vermektedir. Bazı sitelerde normalde olan indirimlere ek olarak uzun süreli konaklamalar için özel indirimler ve sadakat programları gibi seçeneklerde bulunmaktadır.

Ucuz Otel Nasıl Bulunur?

1. Otel Kıyaslama Siteleri

İlk durağımız otellerin kıyaslanabildiği siteler. Bu otel kıyaslama siteleri nedir dediğinizi duyar gibiyim sizleri hemen aydınlatalım. Hostelbookers, booking.com, hotels.com gibi birçok büyük otel rezervasyonu sitesindeki en uygun fiyatları sizler için kıyaslayan sitelerdir. Ancak yine de fiyatların alındığı orijinal siteye ayrıca girip fiyatı tekrar görmeniz iyi olacaktır. Bu tarzdaki siteler beğendiğiniz bir otel için en uygun fiyatı bulmanız için en ideal seçeneklerden biridir.

2. Sadakat Programları

Bazı otel arama siteleri uzun süreli konaklamalarda kâr ettirecek seçenekler sunmaktadır. Sık sık seyahat edenler için indirim uygulayan sadakat programları birçok kişi için avantajlı olmaktadır.

3. Konaklamada en iyi fiyat garantisi

Otel arama siteleri ve otellerin kendine ait web siteleri bazen “en iyi fiyat garantisi” verebilmektedir. Bazı 4, 5 yıldızlı büyük oteller, kendi web sitelerinde bulunan fiyattan daha uyguna aynı odayı bulursanız, daha ucuza bulduğunuz tutar üzerinden işlem yapmaktadır. Örneğin Marriot otellerinin kendi internet sitesinde 150$’a bulduğunuz odayı booking.com‘da 100$’a yakalarsanız. Marriot otelleri, daha iyi fiyat üzerinden %25 indirim yapmaktadır ve bu sayede odayı 75$’a alabilme imkânına sahip olursunuz.

Büyük oteller zincirlerinden (Hilton, Hyatt, Intercontinental, Radisson, Holiday Inn vb.) birinde konaklayacaksanız mutlaka öncelikle otellerin kendi sitelerini kontrol etmeniz iyi olacaktır. Firma kendi sitelerinde en iyi fiyat garantisinden, bedava akşam yemeği fırsatlarına kadar daha iyi avantajlar bulabilirsiniz.

4.Teklif Verme

Türkiye’den bir girişimin olduğu bu yöntemde seçtiğiniz otellere, sitede sundukları fiyattan daha da ucuza konaklamak için teklif sunabiliyorsunuz. Teklif verme işlemini yapmak için öncelikle tercih ettiğiniz şehirde, tercih ettiğiniz oteli normal otel arama sitelerinde olduğu gibi bulmanı gerekiyor. Direkt olarak da satın alabileceğiniz fiyatı baz alarak otele ödemek istediğiniz tutarı teklif edebiliyorsunuz. Eğer otel sizin tarafınızdan teklif edilen tutarı kabul ederse rezervasyonunuz tamamlanmakta, eğer kabul etmezse yine aynı otele ya da başka otellere teklif yapabiliyorsunuz.