Yeni ve farklı yerler keşfetmek içinde bulunduğunuz kültürden başka diğer kültürleri de tanımanız için büyük önem teşkil etmektedir. Seyahat ederek gittiğiniz yerlerin sahip olduğu farklı özelliklerini deneyimle şansını bulursunuz. Eğer düzenli olarak seyahat eden biriyseniz sağlığınız bu durumdan olumlu yönde etkilenebilir.

1-    Tatil Planı Yapmak Duygularınızı İyileştirir

Sıkı ve stres dolu bir tempoyla devam eden iş hayatına sahipseniz mutlaka bu durum duygularınızın ve bunla bağlantılı olarak sinir sisteminizin de hasar görmesine sebep olacaktır. Birçok bilim insanı bu şekilde sıkı ve stresli olarak işlerine devam eden insanların tatil günlerini dört gözle beklediğini ve hatta tatil günlerinin insanları mutlu ettiğini savunmaktadır. Bu yönden bakıldığında çalışmalarına ara vererek tatil yapabileceğiniz düşünenlerin sağlık açısından kendilerini çok daha iyi hissetmektedir. Sonuç olarak çalışanlar iş yerlerindeki baskı ve stresten kurtuldukları bir tatile çıktıklarında mutlu olmaktadırlar. Bu mutluluk insanların sağlıklarını olumlu yönde etkilemektedir.

2- Düzenli Seyahat Etmek Ölüm Riskini Azaltır

Prof. Framingham Heart Study tarafından yapılan bir araştırmaya göre yıllar boyunca hiç seyahat etmemiş biri sürekli seyahat eden birine göre %30 daha fazla kalp krizi geçirme riski taşımaktadır. Araştırmaya göre 6 yılda sadece bir kez seyahat edenlerin ise yılda tam olarak 8 kez kalp krizi riskine yakalandığını göstermektedir. Bir diğer bağımsız kliniklerce yapılan araştırmaya göre ise düzenli olarak seyahat edenlerin ölümcül hastalıklara yakalanma riskini %20, kalp krizi geçirme riskini %30 oranında azalma görülmüştür.

3- Uzaklaşmak Ruh Sağlığınıza İyi Gelir

Bağımsız klinikler tarafından yapılan araştırmalara göre en az iki yıl arayla seyahat eden insanlar yılda iki kez seyahat etme imkanı bulanlara oranla stres ve depresyon sıkıntılarını çok daha  sık yaşamaktadırlar. Amerikan Psikoloji Derneği’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre tatil yapmak stresli olarak gördüğünüz iş ortamından ve baskıdan uzaklaşmanıza yardımcı olmaktadır.

4- Uykularınız Daha Düzenli Hale Gelir

Genellikle iş seyahati yapanların uyku ve egzersiz düzenleri sekteye uğramaktadır. Normal yaşamınızda da uyumakta problem yaşıyorsanız seyahat etmek tam sizin için ilaç gibi gelecektir. Bu gibi durumlarda seyahate çıkınca gittiğiniz yerde yürüyüş yapma şansınız varsa bunu mutlaka yapmalısınız. Çünkü yürümek kaslarınızı çalıştıracak nefes alış verişinizi düzenleyecektir. Ayrıca vücudunuzda salgılanacak laktik asit sebebiyle de uykunuz gelecektir. Bu sayede uykunuzu da düzene sokmuş ve sorununuzu ortadan kaldırmış olacaksınız.

5- Aile ve Arkadaş İlişkilerinizin Düzelmesini Sağlar

Her insan aile içerisinde sorunlar yaşayabilir. Bu gibi durumlarda yaşanan sorunları aile içerisinde çözüme kavuşturmak en iyisi olacaktır. Ancak sürekli olarak aynı havayı soluduğunuz için farklı bir bakış açısıyla olaylara yaklaşmanız kolay olmayabilir. Bu durumda bakış açınızı değiştirmek için biraz olsun uzaklaşmak, seyahat etmek, aileniz ile yaşanan problemlerin çözümünde yardımcı olacaktır. Çünkü sorunlu olan ortamdan uzaklaştığınız zaman yaşadığınız problemleri veya tartışmaları daha iyi değerlendirebilir, tartıştığınız insanın gözünden olaylara bakma fırsatı bulabilirsiniz. Seyahat etmek tamda bu gibi durumu yaşayanlar için çok iyi bir çözüm yolu olacaktır.