Tatil konusunda herkesin farklı bir anlayışı olabilmektedir. Kimisi oldukça çok gezip görmek isterken kimisi de yatıp dinlenebileceği bir otel tatili tercih etmektedir. Herkesin kendine göre farklı tatil hayalleri olsa da planlar yapılırken bütçe en başta düşünülmektedir. Uygun fiyata yapılacak olan bir tatil, her zaman için en keyifli geçen tatillerinizden biri olacaktır.

Ucuza Tatil Yapmanın Yolları  

Herhangi bir dönemde ki tatilinizi ucuza getirmek için yapacağınız en önemli adımı artık herkes biliyor. Erken rezervasyon yapmak artık ucuz tatil yapmak isteyenlerin rutinine dönüşmüş durumdadır. Özellikle yaz aylarında en çok yoğunluğun olduğu zaman aralıklarında otel fiyatları oldukça pahalı olabilmektedir. İşte bu durumdan kaçınmanın en bilindik yöntemi erken rezervasyon yapmaktır. Bu sayede tatilinize ayıracağınız bütçeyi en aza indirebilirsiniz.

Erken rezervasyon yapılmasının diğer bir güzel tarafı da tatil planlarının çok önceden yapılıyor olmasıdır. Tatil planlarınız belirlendikten sonra tatile nasıl gideceğinizi seçecek zamanınız da olmaktadır. Özellikle uçakla seyahat edecekseniz erken davranmanız uçak bileti fiyatının da oldukça ucuza gelmesini sağlayacaktır.

Tatile gitmeyi planladığın zaman aralığında uçak bileti fiyatları ucuz değilse otobüs ile seyahat etme seçeneğini değerlendirmeniz iyi olacaktır. Bazen otobüsle seyahat etmek, tüm tatili çok daha ucuz bir şekilde geçirmeni sağlayabilmektedir.

1-Erdek

Çeşme, Alaçatı, Bodrum, gibi tatil yerleri günümüzde sahip oldukları popülariteyi henüz kazanmamışken Erdek, Türkiye’nin ilk tatil beldelerinden biri konumundaydı. Balıkesir iline bağlı olan Erdek, özellikle İstanbul, Bursa gibi büyük şehirlere ve daha birçok şehre yakın olmasından dolayı çok sık tercih edilmektedir. Eskiden olduğu kadar rağbet olmasa da Erdek bugün de sık sık tercih edilen bir tatil beldesidir, çünkü ülkemizin güneyinde yer alan diğer tatil beldelerine oranla oldukça uygun fiyatlara tatil yapmanız mümkün olacaktır.

2-Sığacık

İzmir’de tatil yapmak denince herkesin aklına Çeşme ve Alaçatı gelir. Ancak son yıllarda fazlaca popüler hale geldiği için hem oldukça kalabalık hem de biraz pahalı olmaktadır. Bu koşullarda Türkiye’nin sakin şehir unvanını almış ilk beldesi Seferihisar’ın küçük ve şirin mahallesi Sığacık imdada yetişmektedir. Özellikle kalabalık şehir hayatından ve yoğun tatil beldelerinden sıkılmış biriyseniz Sığacık’ı tercih edebilirsiniz. Zaten gittiğiniz ilk anda ne söylemeye çalıştığımızı anlayacaksınız ve bundan sonra hep Sığacık’ı tercih edeceksiniz. Tüm bu sakin ortamın yanında Sığacık’a gelerek çok ucuz bir tatil yapabilirsiniz. Sığacık’ta bulunan eski taş evlerden birkaçı pansiyon olarak hizmet vermesi için çevrilmiş ve uygun fiyatlı konaklama seçenekleri haline gelmiştir. Sığacık, bağlı oduğu İzmir’e 50 kilometre kadar uzakta yer almaktadır. İzmir’e uçak biletinizi alarak havalimanında bulunan İZBAN ile Cumaovası’na geçtikten sonra 829 numaralı Sığacık otobüsüne binerek Sığacık’a ulaşabilirsiniz.

3-İstanbul   

İstanbul tarihi olarak çok önemli olmasından dolayı birçok kişinin gidip tatil yapmak istediği yerlerden biridir. İstanbul ile tatil ne alaka dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak herkes deniz kenarında tatil yapmak istememektedir. Örneğin Antalya’da yaşayan biriyseniz ve denize girmekten sıkılmışsanız Antalya İstanbul uçak bileti alarak İstanbul’a gelebilirsiniz. Tarihi mekânları ve dünyanın en önemli eserlerine sahip İstanbul’u gezebilirsiniz. İstanbul’da tatil yapmak isteyenlerin bütçelerinin ne kadar olduğunun pek önemi bulunmamaktadır. Çünkü İstanbul hem konaklama hem de ulaşım olarak pek çok sahil beldesinden oldukça ucuzdur.  Uçak bileti ve İstanbul’daki konaklama ücretleri herhangi bir sahil kentine kıyasla neredeyse yarı yarıya olacaktır.

4-Gökçeada                   

Ada tatili denince akla ilk gelen Yunan Adaları olmaktadır. Tabii her zaman Yunan Adaları’nda tatil yapacak kadar tatil bütçe ayıramayabilirsiniz. Gökçeada ise Yunan Adalarına göre çok daha ucuza tatil yapabileceğiniz yerler arasındandır. Gökçeada’da yapacağınız tatil oldukça uygun fiyatlı olacağı için bir sonraki yılın tatil bütçesini bile çıkarabilirsiniz. Gökçeada’da tatil yapmak aynı zamanda ucuz olduğu kadar huzurlu ve keyifli de olmaktadır. Özellikle Gökçeada’nın meşhur Rum köylerini gezerken bu adanın keyfini tam olarak çıkaracaksınız. Gökçeada’ya giderseniz Rum yemeklerinin de tadına bakmayı kesinlikle unutmamalısınız. Eğer su sporlarına meraklı biriyseniz adada yer alan Aydıncık Plajı’nda rüzgâr sörfü veya kite surf yapabilirsiniz. Suyun altındaki dünyayı keşfe çıkmak isterseniz de Yıldız Koyu dalış yapmak için mükemmel olacaktır.