Türkiye gerçek bir deniz tatili yapabilmeniz için kesinlikle harika bir konuma sahiptir. Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan çok iyi tanınan ve oldukça az bilinirliğe sahip birçok koy ve plaj vardır.

Sığ ve derin denizler, ince taneli ve altın renkli kumsallar gibi farklı seçenekler arayan herkesin zevkine uygun ülkemizde bir koy veya plaj bulmak mümkündür. Sizler için hazırladığımız bu yazıda Türkiye’de bulunan en sevilen plajları ve koyları listeledik.

Phaselis Koyu, Kemer – Antalya             

Phaselis Koyu, Antalya’nın bir ilçesi olan Kemer’in merkezine çok yakın bir konumda yer almaktadır. Oldukça sakin ve dalgasız turkuaz renginde bir denize sahip olan koyda yüzmenin keyfine varabilirsiniz ve ardından koyla aynı ismi taşıyan antik kenti ziyaret edebilir kendinizi tarihi bir tura çıkarabilirsiniz. Harika bir doğa yapısı, etraftaki ormanlardan gelen tatlı esintisi ve salaş bir yer olmasıyla kamp yapmak isteyenlerinde severek tercih ettiği noktalar arasında yer almaktadır.

Patara Plajı, Kaş – Antalya

Ülkemizin en uzun kumsallarından birine sahip olan Patara Plajı, ince taneli kumları, sığ denizi ve caretta caretta kaplumbağalarıyla Türkiye’nin en iyi plajlarından biri olarak bilinmektedir. Patara Plajı‘nı bu denli özel kılan diğer bir ayrıntı ise hemen yanında yer alan Patara Antik Kenti’dir. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Patara Plajı’nda yüzmek kesinlikle harika ötesi bir deneyim olmaktadır. Patara Plajı Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama sahaları olduğundan dolayı doğası yüksek hassasiyet gösterilerek korunmaktadır.

Kleopatra Koyu

Sizi Çeşme’nin fazla insan tarafından bilinmeyen yerlerinden biriyle tanıştıralım istedik. Özel bir arazinin içerisinde bulunan Kleopatra Koyu, kendisine göre oldukça popüler olan kardeş koy Deliklikoy’a araç ile yaklaşık 6 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Kleopatra Koyu Ovacık ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ovacık,  Alaçatı merkeze araç ile 20 dakika mesafede yer almaktadır. Kleopatra Koyu’na çok virajlı bir yoldan ulaşım sağlanmaktadır ancak virajlar bittiğinde harika bir manzara sizleri karşılamaktadır.

Kuşbakışı olarak baktığınızda tertemiz turkuaz deniziyle Ege’de tatil yapmak isteyenlerin favorilerinden olmaya başlamıştır. Plajında hiçbir tesis bulunmamaktadır. Eğer buraya gitmeyi düşünürseniz yanınıza cooler ve plaj şemsiyesi almayı unutmayın.

İztuzu Plajı, Dalyan – Muğla

Türkiye’nin caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlenmiş diğer bir doğal plajı da Dalyan’daki İztuzu Plajı’dır. Son derece hassas olarak korunan bu alanlara kaplumbağaların yumurtlama dönemlerinde belirli saatler arasında girmenize izin verilmeyebilir. Altın rengi kumlardan oluşan bu doğal plaj gözden ırak oluşu, mis gibi çam ormanları manzarasına sahiplik yapması ve mükemmel deniziyle dünyanın en iyi plajları listesinde mutlaka bulunmaktadır.

Akvaryum Koyu, Bozcaada – Çanakkale

Şimdi sırada Çanakkale Bozcaada’dan bir koy var. İsminin hakkını sonuna kadar veren Akvaryum Koyu, tertemiz ve berrak suyuyla içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir yapıya sahiptir. Deniz biraz soğuk olsa da kesinlikle yüzmeniz gereken bir yer. Suya girdiğiniz ilk andan itibaren sizlere çok iyi bir deneyim yaşatıyor. Ulaşım olarak biraz zahmetli diyebiliriz ve koy içerisinde ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır.

Hamsilos Plajı, Sinop

Listemizin sonunda Karadeniz kıyısında yer alan bir koy var. Bir tabiat parkında bulunan Hamsilos Plajı tam bir doğa harikası olarak gösterilmektedir. Türkiye’nin fiyortları olarak da adlandırılan Hamsilos tatilinizde keyfini çıkararak yüzebileceğiniz bir plaja da sahiptir. Deniz de yaşayan canlılarla beraber bu benzersiz doğa harikasını izleyerek yüzmek sizler için apayrı bir deneyim olacaktır. Dilerseniz Hamsilos Plajı’ndan bindiğiniz teknelerle biraz daha denize açılabilir ve koyda bulunan mağarayı yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz.