Doğayla iç içe bir şekilde kucaklaşırken aynı zamanda spor yapmayı da isteyenler için trekking sporu biçilmiş kaftan diyebiliriz. Trekking için oldukça uygun ortamlara sahip bir ülkede yaşarken bu sporu en az bir kere tecrübe etmelisiniz.

4 mevsim yapılabilen nadir doğa sporu dallarından biri olan trekking için Türkiye’nin her köşesinde bulunan farklı zorluklara sahip parkurlar sizleri beklemektedir. Bu spora başlamanız için yapmanız gereken tek şey uygun ekipman edinmek ve gitmek istediğiniz yere karar vermektir. Peki trekking için nerelere gidilebilir? Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde trekking yapabileceğiniz rotalar bulunmaktadır. Bu rotaların en sevilenlerini sizler için derledik.

Kocaeli Parkurları

Kocaeli Belediyesi, trekking sporu konusunda birçok alternatif mekan sunmaktadır. Şehrin etrafında trekking için çok sayıda parkur bulunmaktadır. Kocaeli’de bulunan parkurlara yolculuk yapmadan önce parkurların uzunluğunu, hangi mevsimde gidilmek için ideal olduğu, hangi ekipmanlara ihtiyacınız olacağı gibi bilgileri kısa bir araştırma yaparak bulmanız iyi olacaktır. Ayrıca gitmeden önce mutlaka parkur haritasını da edinmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Kocaeli’nin sahip olduğu parkurlar farklı zorluk dereceleri sayesinde hem doğa sporlarına yeni başlayanlara ve hem de profesyonel sporculara hitap etmektedir.

Trekking sporuna yeni başlayan biriyseniz Kocaeli’nin İstanbul’a yakın tarafında bulunan Ballıkayalar Milli Parkı, Erikli Yaylası Yürüyüş Parkuru ve Aytepe Doğa Yürüyüşü Bölgesi sizin için oldukça uygundur.

Daha profesyonel olan zorlu parkurları deneyimlemek hatta kamp yapmak istiyorsanız, İnönü Yaylası Doğa Yürüyüş Parkuru ve Serindere Doğa Yürüyüşü Parkuru tam size uygun yerler olacaktır. Serindere’nin 2. Parkurunu tercih etmek isterseniz dağcılık ile alakalı bilgi ve ekipmanlarınızın olmasını tavsiye ederiz.

Likya Yolu

Group of Hikers walking by Lycian Way trail along wild beach and mountains in Turkey

Yerli turistlerden çok yabancı turistlerin fazlaca bulunduğu Likya yolu, dünyanın en uzun trekking parkurlarından biri olarak gösterilmektedir. Likya Yolu’na giderken yol üzerinden uğrayabileceğiniz birçok antik kenti gezebilir bölgede yaşamış eski medeniyetlerin tarihine tanıklık edebilirsiniz.

Likya kentinin içinden geçen Likya Yolu trakking parkuru Ölüdeniz, Yediburunlar, Kalkan, Patara, Demre, Adrasan, Çıralı gibi tatil yerlerinin birbirine bağlamaktadır. Likya Yolu trekking parkurunun en büyük avantajı ise, yılın neredeyse tamamında kullanılabilir olmasıdır.  

Kaçkarlar

Uzun süreli bir doğa yürüyüşü yapmak isterseniz bir haftada ancak bitirebileceğiniz Kaçkarlar rotasını mutlaka denemelisiniz.                Karadeniz yaylalarının birbirine bağlayan oldukça serin bu rotaya Trans Yayla ya da Trans Kaçkarlar adı da verilmektedir. Artvin’den başlayarak Rize’ye 45 km uzunluğa kadar çıkan orta zorluktaki bu rotada isterseniz kamp kurabilir isterseniz rota üzerinde bulunan pansiyonlarda kalabilirsiniz. Pansiyonlarda kalmanızı avantajı olarak da kamp malzemesi taşımamak da trekking yaparken sizlere kolaylık sağlanacaktır. Yeşilin ve doğanın tam ortasında çok keyifli geçirebileceğiniz bu rotaya daha da heyecan katmak isterseniz, Fırtına Deresi’nde rafting yapabilirsiniz.

Ihlara Vadisi

Kapadokya’nın kendisine ait olan özel doğasını keşfedilmeyi bekleyen onlarca vadi, benzersiz peribacaları, kayadan oyma tarihi klişeler ya da yeraltı şehirler bulunmaktadır.

Elbette tüm bu güzel yerleri keşfetmek için yürünmesi gereken birçok rota bulunmaktadır. Güvercinlik, Aşıklar, Devrent, Kızılçukur ve Keşişler vadileri Kapadokya’nın kendine has doğasını bolca sizlere sergilemektedir. Ancak bu bölgede saklanmış yemyeşil bir cennette bulunmaktadır.

Aksaray’da bulunan Melendiz Çayı’nın uzun yıllar boyunca besleyerek oluşturduğu Ihlara Vadisi, bölgede bulunan en yeşil yerdir. Hatta vadi makro bir iklime de sahiptir. Vadi de normal zamanda sadece ılıman iklimde yetişen fıstık ağaçları da bulunmaktadır. Fazlaca derin olan vadiye onlarca basamaktan geçerek indikten sonra vadinin içine ulaşıyorsunuz. Hiç korkmayın indiğiniz onlarca basamağı tekrar çıkmanıza gerek yok çünkü yaklaşık olarak 1 saatlik yürüyüşle dere kenarındaki patika yolu takip ederek aynı zamanda yeşilin her tonuna doyarak huzurlu bir şekilde vadiden çıkabilirsiniz.